228
159333

GOLVUR. England 1700-talets andra hälft.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Fanerat med mahogny. Beslag av mässing. Dekor av korintiska pilastrar. Urtavlan märkt "Thomas Yoakley London" (nämnd 1760). Höjd 248 cm. Pendel, två lod och nycklar medföljer.

Smärre skador och lagningar.