Madeleine Pyk – en samling F769
261
156633

William Harris Weatherhead

(England, 1843-1903)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
Malou Haglund
Malou Haglund
Värderingsman
+46 (0)727 33 27 20
William Harris Weatherhead
(England, 1843-1903)

Piprökande man och pelargon

Signerad W.H Weatherhead och daterad 1873. Duk 46 x 36.

Krackelyrer. Smärre färgbortfall.

Formgivare

Flitig utställare I London och andra engelska städer av genremotiv, mestadels historicerande interiörer med personer i samtida dräkter.
Representerad på Victoria and Albert Museum i London.