297
163791

BIBLIOTEKSUR, 1700-tal. Österrike, märkt Joseph Kramer in Retz.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
8 000 SEK
Malou Haglund
Malou Haglund
Värderingsman
+46 (0)727 33 27 20

Bonat och delvis förgyllt med bronserade mässingsbeslag. Rak form med uppsvängt krön. Graverad urtavla med krönande medaljong mot fond av bladslingor. Pendel medföljer. Urverket märkt Johan Ebner in Crembs.Längd 29,5 cm, höjd 54. Nyckel finns.

Sprickor. Visare med senare bemålning.