331
167711

BRICKA samt KANNOR, ett par, silver. Augsburg 1740-tal, franska importstmplr. Barock.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
9 500 SEK

Förgyllt.Brickan oval med reliefdekor av snäckformationer. Kannorna profilerade på indragen rund fot och svängd hänkel. Samma dekor. Tumgrepp i form av A resp V. Brickans längd 25,5, kannornas höjd 13 resp 14 cm.

Lagningar, bristningar, en lockknopp saknas.