374
170767

RODNEY KINSMAN, bokhylla, "Grafitti", för Bieffeplast, 1980-tal.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
262 - 349 EUR
274 - 365 USD
Klubbat pris
4 200 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Turkosgrön lackerad metall. 10 hyllplan à 92 x 32 cm, gavlarnas längd 205 cm.

Slitage.

Jerryll Habegger & Joseph H Osman, "Sourcebook of Modern Furniture", 2nd edition, WW Norton & Co, Inc, New York 1989, sid 482.

Modellen formgiven ca 1983.