397
163469

VÄGGPENDYL av Hans Wessman (urmakare i Stockholm 1787-1805)

Utropspris
6 000 SEK
523 EUR
547 USD
Klubbat pris
5 000 SEK
Malou Haglund
Malou Haglund
Värderingsman
+46 (0)727 33 27 20

Förgyllt och bronserat fodral. Skuren dekor av girlanger, bandfläta och pärlstav med avslutande kotte. Krönt av urna. Vitmålad urtavla märkt "Hans Wessman Stockholm". Höjd 92, bredd 44 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.

Senare urverk. Dekorkompletteringar och -skador.