Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
405
137215

BYRÅ, av Anders Hult (mästare i Stockholm 1767-73). Rokoko.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 950 - 2 440 EUR
2 270 - 2 830 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Fanerad med valnöt, amarant och fruktträ. Beslag av mässing. Skiva av röd kalksten. Tre lådor. På översta lådkanten signerad 2 ggr "A. HULT". Längd 116, bredd 51, höjd 82 cm. Nyckel medföljer.

Fanerskador, ett lås saknas, skivan med gamla nagg.