421
120157

KARMSTOL. Danmark, 1700-talets andra hälft. Rokoko.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 310 - 1 570 EUR
1 370 - 1 640 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

Bonad. Uppsvängd stoppad rygg. Svängda sarger, armstöd och ben. Skuren, delvis genombruten, dekor av rocailler, blommor och akantus. Lös stoppad sits.

Lagningar, smärre bräckage, ställvis maskstungen.

Proveniens

Hans Tobiesens konstsamling nr 667. Inköpt 1954 hos Winkel och Magnusson.