426
149595

LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
380 - 569 EUR
434 - 651 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Förgylld och patinerad brons. Något balusterformat bladhölstrat kolonnskaft på oktogonal fot. Reliefdekor av svanar och stiliserade växter. Höjd 41 cm exkl elmontering. Skärm medföljer.

Smärre bucklor och lagningar, fylld fot.