Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
427
149627

LÄSLAMPA. Frankrike, 1800-talets mitt. Senempire.

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
487 - 682 EUR
566 - 793 USD
Klubbat pris
5 000 SEK

Förgylld och patinerad brons. Rund sockel. Svängda bladhölstrade ljusarmar. Uppfällbar skärm i form av solfjäder i mörkgrönt tyg. Dekor av blommor, lyra och krönande bi. Höjd 24 cm.

Solfjädern med skador, foten med liten buckla.