433
136421

BOB VAN DEN BERGHE, matbord, "Cirkante", Van den Berghe-Pauvers, Gent, Belgien 1980-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Mahogny, granit samt svartlackerad bas. 125 x 125 cm (ihopfällt), 200 x 200 cm (utfällt), höjd 74,5 cm.

Obetydligt slitage.

Ellen De Clercq, "Dries en Bob Van den Berghe Meubelontwerpers uit liefde voor het hout", Stiching Konstboek, Holland. Modellen avbildad på bokens framsida.

Modellen formgiven år 1976.