473
157031

Alexander Calder

(USA, 1898-1976)

"Carrefour"

Färglitografi, signerad 46/75. Bladstorlek 65 x 50,5 cm.

Något gulnad, missfärgad efter passepartout. Rester av tejp samt smärre pappersförtunning på bladets kanter a tergo.

Utropspris:

6 000 - 8 000 SEK

566 - 755 EUR

581 - 775 USD

Klubbat pris:
9 500 SEK
Tilläggslista

Berörs ej av konstnärsavgift. Not droit de suite.

Formgivare