507
148753

LJUSSTAKAR, ett par. Ryssland, 1800-talets början. Empire.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
15 500 SEK

Förgylld och patinerad mässing. Bevingad amorin uppbärande ljuspipa. Höjd 15,5 cm. (2)

Igor Sychev: The Russian chandeliers 1760-1830, P.V.B.R. 2003, jämför bild sid 134, nr 635.