520
168169

SPEGEL, av Carl Hedberg (spegelfabrikör i Stockholm 1774-1805). Sengustaviansk.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Förgylld och bronserad. Bandrosettkrön. Gouacher med dekor i form av sfinxer. Bladdekor. Med Stockholms hallstämpel 1801. Signerad "HEDBERG". Höjd 156, bredd 82 cm.

Smärre dekorskador.