631
180838

Theodor Lundberg

(Sverige, 1852-1926)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 620 - 3 050 EUR
2 740 - 3 190 USD
Klubbat pris
56 000 SEK
Theodor Lundberg
(Sverige, 1852-1926)

"Gosse lekande med svan"

Monogramsignerad TL och otydligt daterad 192?. Fontänskulptur, grönpatinerad brons. Höjd 117 cm.

Carl-Henrik Henriksson och Mattias Henriksson, "Alla dessa promenader i Stockholmstrakten", 2001, jfr ytterligare ett exemplar av motivet i vattenfontänen vid Rosendalsterassen, Djurgården, Stockholm, omnämnt samt avbildat sid 141.