670
181167

PELARE, ett par, Indien, 1800-tal.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
879 - 1 320 EUR
933 - 1 400 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Bonat trä, stenfot. Godronnerade pelare med korintiskt kapitäl. Skuren blomdekor. Höjd ca 248 cm, fot 40 x 40 cm, kapitäl 37 x 35 cm.

Slitage, smärre skador.

Proveniens

Enligt uppgift tempelpelare.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

214. Carl Hörvik, trädgårdsstolar, ett par, möjligen tillverkade av Thulins vagnfabrik, Skillingaryd.
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
Budhistorik
55 000

ditt bud
50 000

ditt bud
Aktuellt bud:
55 000 SEK