676
181504

TVÄTTFAT MED STÄLL. 1800-tal. Belleek, Irland.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Klubbat pris
5 000 SEK

Flintgods och mahogny. Rund form. Ställ med tredelad passformad sockel på svarvade ben. Handdukshängare av mässing.
Dekor av blomsterbård av blått mot vit botten. Flintgods märkt Belleek. Diameter 64, höjd 80 cm.

Ställvis fanerskador.