712
148173

KAFFESERVIS, 3 delar, silver, Norge, sannolikt 1920-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
5 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Bukig form på volutformade fötter med fleuroner, handtag och lockknoppar av trä. Kaffekannans höjd 22 cm, vikt tillsammans 1075 g.

Obetydligt slitage. (3)

Enligt uppgift inköpt hos Rolf W Andersen, Oslo.