744
184413

TESERVIS, Arabia, 16 delar, "Valencia", Finland.

Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
221 - 265 EUR
230 - 276 USD
Klubbat pris
3 400 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Bestående av 6 tekoppar med fat, 6 assietter, 1 fat, 1 tekanna med lock, sockerskål med lock och skål. Målad dekor i koboltblått. Signerade ARABIA FINLAND UP/ olika målarsignaturer. Två skärbrädor och en smörask av liknande modeller medföljer.

En kopp med krackelyr/glasyrsprickor invändigt.

Modellen formgiven av Ulla Procopé och var i produktion 1960-2002.