764
184479

FÅTÖLJ, "BD1", design Björn Dahlström för Cbi, Sverige 2000-tal.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
265 - 353 EUR
276 - 368 USD
Klubbat pris

Helstoppad, klädd i rött bomullstyg. Benställning av björk. Höjd 73,5 cm.

Smärre slitage.

Denna modell var den första fåtölj som formgavs av Björn Dahlström. 1995 mottog han utmärkelsen "Årets möbel" för BD1. Fåtöljen ingår bl a i Victorian & Alberts Museum samling.