870
121737

GLASSKULPTUR, Yan Zoritchak (f.1944), Frankrike 1990.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
9 500 SEK

Optiskt slipat och "fused" glas i gult, rött, blått och guld. Signerad Zoricak jan 90. Höjd 41 cm.

Fotnagg.

Proveniens

Nielsen Gallery, Malmö (inköpt 1990 av nuvarande ägare).

Nielsen Gallery, Malmö; "Yan Zoritchak-Skulptur", 3/11-28/11 1990.

Efter studier i hemlandet Slovakien på Zelezný Brod och Academy of Applied Arts i Prag har Z. varit verksam och bl.a. undervisat i glaskonst i Frankrike sedan 1970. Han är mest känd för sina abstrakta glasskulpturer i optiskt slipat glas.