Tema Eclectic Auktion S193

133 föremål
27. LJUSSTAKAR, ett par. Argent haché 1800-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
43. KYRKOSKULPTUR, trä. Möjl Antwerpen 1500-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
83. KAROTT med  LOCK, nysilver. AG Dufva.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
90. SPEGEL, av Carl Corssar (Stockholm 1753-1827). Transition Rokoko/Gustaviansk.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
106. SPEGEL. Sengustaviansk.
106. SPEGEL. Sengustaviansk.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
109. SPEGEL. Gustaviansk.
109. SPEGEL. Gustaviansk.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
144. LJUSKRONA, för åtta ljus. Sengustaviansk.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
146. BRICKA,  trä, lack och porslin.  Japan sekelskifte 1900.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
188. SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
199. SPEGELLAMPETT. Gustaviansk. Norrköping 1789.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
205. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 SEK
206. MÅTTSATS, mässing. Märkt 1822.
Klubbat pris
900 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
222. LJUSKRONA, sex ljus. Sengustaviansk stil.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
228. GOLVUR. England 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
242. LYKTA, för ett ljus. Empirestil, 1900-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
254. IKON med rizza av silver. S:t Petersburg 1860.
Klubbat pris
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
273. IKON med rizza av silver. Trol Yaroslov, Ryssland 1871.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
274. FONTÄNDEL,vit  marmor. 1700-tal ev äldre. Inköpt i Turkiet på 1960-talet.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
296. FOTOGRAFI, föreställande Ingmar Bergman.
Klubbat pris
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
297. BIBLIOTEKSUR, 1700-tal. Österrike, märkt Joseph Kramer in Retz.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
299. VÄGGARMATURER, ett par, Josef Frank Firma Svenskt Tenn, modell 2565.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
300. VÄGGARMATURER, ett par, Josef Frank Firma Svenskt Tenn modell 2389.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
301. VÄGGARMATURER ett par, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn modell 2389.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
309. LÄSLAMPA för två ljus, vit marmor och mässing. Sengustaviansk.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
332. TELESKOP, mässing 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
335. JOSEF FRANK, väggarmaturer, 1 par, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
336. JOSEF FRANK, golvarmatur, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
394. SPEGEL. Rokoko 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
395. VÄGGPENDYL. Gustaviansk, 1700-talets senare del.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
397. VÄGGPENDYL av Hans Wessman (urmakare i Stockholm 1787-1805).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
408. LJUSSTAKAR, ett par, mässing och vit marmor. Sengustavianska.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
422. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
424. BORDSPENDYL, av Antoine André Ravrio, Paris (1759-1814). Empire.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
426. LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
427. LÄSLAMPA. Frankrike, 1800-talets mitt. Senempire.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
438. GOLVLAMPA, patinerad zink.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
463. TRÄDGÅRDSURNOR, ett par, gjutjärn.
Barockstil.
463. TRÄDGÅRDSURNOR, ett par, gjutjärn. Barockstil.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
475. SPEGEL, av Niclas Meunier (mästare i Stockholm 1754-97). Gustaviansk.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
479. LJUSKRONA, för nio ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
506. KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
507. LJUSSTAKAR, ett par. Ryssland, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
15 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
508. BORDSPENDYL, av Carl Adolph Talén (verksam i Stockholm 1809-1815-). Empire.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
520. SPEGEL, av Carl Hedberg (spegelfabrikör i Stockholm 1774-1805). Sengustaviansk.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
521. LJUSKRONA, för fyra ljus. Sengustaviansk stil, 1900-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
522. LJUSKRONA, för nio ljus. Empirestil, 1800/1900-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
535. BO NOTINI, golvlampa, Glössner & Co, Stockholm 1940-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
536. BETJÄNTSLYKTA för två ljus, bleckplåt, 1800-tal.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
551. SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
554. OKÄND FORMGIVARE, golvarmatur, möjligen Luxus, 1960-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
569. LJUSKRONA, för fyra ljus. Gustaviansk stil, delvis äldre delar.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
587. LJUSSTAKAR, ett par, brons, 1700-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
593. SYETUI, guld o sköldpadd. Utl stmplr 1700-tal, 5 delar.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
594. NÅLHUS, guld en trois couleurs, sannolikt Frankrike 1700-tal.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
595. NECESSAIRE, silver, utl stmplr 1700-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
596. RITVERKTYG i läderetui, 3 delar, 1800-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
597. SYETUI, guld och läder, Jöns P. Möller, Helsingborg 1807-31.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
598. AMPEL för 4 ljus, mässing. Empire.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
614. AMPEL, för tre ljus. 1800-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
616. KANDELABER för 5 ljus, vitmetall. Trol Eskilstuna. Nyrenässans.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
664. PARAPLYSTÄLL, plåt, 1900-talets första del.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
665. RESEKOFFERT, 1900-talets början.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
1 000 SEK
666. RESEKOFFERT, Everwear Travel Mascot, USA, 1900-talets början.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
669. DUBBELDÖRRAR, ett par, 1800-tal.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
670. PELARE, ett par, Indien, 1800-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
690. BORDSLAMPA, Sverige 1930-tal.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
691. BORDSLAMPA, 1930-tal.
691. BORDSLAMPA, 1930-tal.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
694. GOLVLAMPA, "Fantasma" av Tobia Scarpa för Flos.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
695. ARMATUR, "Parantesi" design Achille Castiglioni.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
800 SEK
696. FJÄRILSSAMLING, monterad i ram.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
698. GOLVFLÄKT, "Zodiaco San Giorgio" Italien 1950-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
701. TAKLAMPA, "Saturno". Design Kazuo Motozawa, Japan.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
702. TAKLAMPA, Tapio Wirkkala, Finland 1960/70-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
703. LJUSSTAKAR, nio delar. Ceasar Stoffi, Nagel, BMF Tyskland 1950-tal.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
1 000 - 1 200 SEK
705. TRÄDGÅRDSBORD, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
2 100 SEK
Utropspris
500 - 800 SEK
706. TRÄDGÅRDSBORD, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
711. SKULPTUR, trä, 1700-tal.
711. SKULPTUR, trä, 1700-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
714. BORDSARMATUR, modell 2466, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
721. BORDSLAMPA, Sartori Italien 1960/70-tal.
Klubbat pris
800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
722. BORDSLAMPA, Sartori Italien 1960/70-tal.
Klubbat pris
800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
723. BORDSLAMPA, Italien ca 1970.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
1 500 SEK
727. VÄGGLAMPA, design Roger Tallon för Erco 1970.
Klubbat pris
800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
736. BORDSLAMPA, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
747. YTTERFODER, trol Frankrike 1800-talets mitt.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
748. LJUSSTAKAR, ett par, 1800/1900-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
749. TAKLYKTA, Marocko 1900-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
750. BILJARDBORD/MATBORD, England tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
754. KOPPARKITTEL, 1800-tal.
754. KOPPARKITTEL, 1800-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
756. DEKORATIONSRUSTNING, koppar, 1800-talets slut.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
758. KOLONNER, ett par, marmor.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
11 000 - 13 000 SEK