Kan inte nå servern

Tema Eclectic Auktion S193

 
125 föremål
4. STOLAR, ett par. Sengustavianska.
4. STOLAR, ett par. Sengustavianska.
Klubbat pris 
6 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
5. KARMSTOL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
5. KARMSTOL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
26. HANS J WEGNER, stolar, 6 st "CH-30", Carl Hansen, Danmark 1950-60-tal.
26. HANS J WEGNER, stolar, 6 st "CH-30", Carl Hansen, Danmark 1950-60-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
87. BORGE MOGENSEN, soffa "Tremme", Fritz Hansen, Danmark 1965.
87. BORGE MOGENSEN, soffa "Tremme", Fritz Hansen, Danmark 1965.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
98. STOLAR, sex stycken. Sengustavianska.
98. STOLAR, sex stycken. Sengustavianska.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
99. SOFFA. Gustaviansk.
99. SOFFA. Gustaviansk.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
100. KARMSTOLAR, fyra stycken. Senempire, förmodligen Baltikum.
100. KARMSTOLAR, fyra stycken. Senempire, förmodligen Baltikum.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
101. SALONGSBORD, 1800-talets slut. Med Gustav VI Adolfs ägarmärkning.
101. SALONGSBORD, 1800-talets slut. Med Gustav VI Adolfs ägarmärkning.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
102. KARMSTOL. Gustaviansk, Lindome.
102. KARMSTOL. Gustaviansk, Lindome.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
104. SKRIVBYRÅ. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
104. SKRIVBYRÅ. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
105. BYRÅ. Louis XVI-stil.
105. BYRÅ. Louis XVI-stil.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
107. SNEDKLAFFSSEKRETÄR. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
107. SNEDKLAFFSSEKRETÄR. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
108. BYRÅ. Tyskland, 1700-tal.
108. BYRÅ. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
8 200 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
112. BYRÅ. Sengustaviansk.
112. BYRÅ. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
126. SKÅP, Rokoko, 1700-tal.
126. SKÅP, Rokoko, 1700-tal.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
220. BYRÅ. Sengustaviansk.
220. BYRÅ. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
221. STOLAR, sex stycken. Gustavianska lindomearbeten.
221. STOLAR, sex stycken. Gustavianska lindomearbeten.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
234. STOLAR, sex stycken. Sengustavianska provinsarbeten, 1800-tal.
234. STOLAR, sex stycken. Sengustavianska provinsarbeten, 1800-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
235. STOLAR, ett par. Gustavianska provinsarbeten.
235. STOLAR, ett par. Gustavianska provinsarbeten.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
236. STOLAR, ett par. Louis XVI.
236. STOLAR, ett par. Louis XVI.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
237. SKÅP. Barockstil.
237. SKÅP. Barockstil.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
238. BORD. Holländsk barockstil.
238. BORD. Holländsk barockstil.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
324. VERNER PANTON, "Cone Chair", 1 par, Plus Linje A/S, Danmark.
324. VERNER PANTON, "Cone Chair", 1 par, Plus Linje A/S, Danmark.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
333. JOSEF FRANK, vägghylla, Firma Svenskt Tenn.
333. JOSEF FRANK, vägghylla, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
334. BORGE MOGENSEN, byrå, teak, Karl Andersson.
334. BORGE MOGENSEN, byrå, teak, Karl Andersson.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
337. BARDISK, Dyrlund Smith, Danmark, 1960-tal med fyra barstolar.
337. BARDISK, Dyrlund Smith, Danmark, 1960-tal med fyra barstolar.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
338. JOSEF FRANK, golvarmatur, Firma Svenskt Tenn.
338. JOSEF FRANK, golvarmatur, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
365. RODOLFO DORDONI, fåtöljer, ett par, "Suitcase", för Minotti, Italien.
365. RODOLFO DORDONI, fåtöljer, ett par, "Suitcase", för Minotti, Italien.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
366. RODOLFO DORDONI, sittpuffar, "Villon", ett par för Moroso, Italien.
366. RODOLFO DORDONI, sittpuffar, "Villon", ett par för Moroso, Italien.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
367. SOFFA, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn,
367. SOFFA, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn,
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
368. LIGGSTOL, "Pernilla 3", Bruno Mathsson, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1964.
368. LIGGSTOL, "Pernilla 3", Bruno Mathsson, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1964.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
370. BORGE MOGENSEN, fåtöljer, 1 par "Tremme", Fritz Hansen, Danmark 1965.
370. BORGE MOGENSEN, fåtöljer, 1 par "Tremme", Fritz Hansen, Danmark 1965.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
371. BORGE MOGENSEN, bord (spelbord) "Tremme", Fritz Hansen, Danmark 1965.
371. BORGE MOGENSEN, bord (spelbord) "Tremme", Fritz Hansen, Danmark 1965.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
372. BYRÅ, okänd formgivare, Spanien, 1980-tal.
372. BYRÅ, okänd formgivare, Spanien, 1980-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
374. RODNEY KINSMAN, bokhylla, "Grafitti", för Bieffeplast, 1980-tal.
374. RODNEY KINSMAN, bokhylla, "Grafitti", för Bieffeplast, 1980-tal.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
398. FREDRIK SIECK, stolar, 7 st, Fritz Hansen, Danmark, 1964.
398. FREDRIK SIECK, stolar, 7 st, Fritz Hansen, Danmark, 1964.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
400. VITRINSKÅP. Rokokostil, 1800-tal.
400. VITRINSKÅP. Rokokostil, 1800-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
405. BYRÅ, av Anders Hult (mästare i Stockholm 1767-73). Rokoko.
405. BYRÅ, av Anders Hult (mästare i Stockholm 1767-73). Rokoko.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
415. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
415. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
416. VITRINSKÅP. Troligen Frankrike, 1700-talets andra hälft.
416. VITRINSKÅP. Troligen Frankrike, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
418. SKÅP. Holland, 1700-talets slut.
418. SKÅP. Holland, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
419. KARMSTOL. Gustaviansk. En senare kopia medföljer.
419. KARMSTOL. Gustaviansk. En senare kopia medföljer.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
420. DAMARBETSBORD. Sengustavianskt.
420. DAMARBETSBORD. Sengustavianskt.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
421. KARMSTOL. Danmark, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
421. KARMSTOL. Danmark, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
428. HANS OLSEN, matbord och stolar, 4 st, 
Frem Röjle, Danmark 1950-tal.
428. HANS OLSEN, matbord och stolar, 4 st, Frem Röjle, Danmark 1950-tal.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
436. BERGERE. Frankrike, 1800-talets början. Empire.  I Jacob-Desmalters art.
436. BERGERE. Frankrike, 1800-talets början. Empire. I Jacob-Desmalters art.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
460. KARMSTOL. Gustavianskt provinsarbete.
460. KARMSTOL. Gustavianskt provinsarbete.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
461. SOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
461. SOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
464. SKRIVBORD. Fredrik I:s tid. Senbarock.
464. SKRIVBORD. Fredrik I:s tid. Senbarock.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
467. BYRÅ. Gustaviansk.
467. BYRÅ. Gustaviansk.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
468. KARMSTOLAR, ett par, gustavianskt provinsarbete 1800-tal.
468. KARMSTOLAR, ett par, gustavianskt provinsarbete 1800-tal.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
470. ERIK HÖGLUND, säng, 1969.
470. ERIK HÖGLUND, säng, 1969.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
471. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
471. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
472. FÅTÖLJ. England, 1800-talets början. Regency.
472. FÅTÖLJ. England, 1800-talets början. Regency.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
477. SOFFA. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
477. SOFFA. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
478. KARMSTOL. Gustaviansk.
478. KARMSTOL. Gustaviansk.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
480. SOFFA. Louis XV, 1700-talets mitt.
480. SOFFA. Louis XV, 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
482. TABURETTER, ett par. Gustavianska provinsarbeten 1700/1800-tal.
482. TABURETTER, ett par. Gustavianska provinsarbeten 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
483. KARMSTOL. Gustavianskt provinsarbete.
483. KARMSTOL. Gustavianskt provinsarbete.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
484. SPELBORD. Sengustavianskt.
484. SPELBORD. Sengustavianskt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
485. SOFFA. Gustaviansk.
485. SOFFA. Gustaviansk.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
486. SOFFA. Sengustaviansk.
486. SOFFA. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
487. BYRÅ. Tyskland, 1700-tal.
487. BYRÅ. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
488. HÖRNKONSOLBORD. Sengustavianskt.
488. HÖRNKONSOLBORD. Sengustavianskt.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
489. SALONGSBORD. Gustaviansk stil.
489. SALONGSBORD. Gustaviansk stil.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
490. KONSOLBORD. Gustavianskt.
490. KONSOLBORD. Gustavianskt.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
503. SALONGSBORD. Italien, 1800-tal.
503. SALONGSBORD. Italien, 1800-tal.
Klubbat pris 
92 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
517. KISTA. Gotik och senare.
517. KISTA. Gotik och senare.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
518. STOL. Renässansstil.
518. STOL. Renässansstil.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
519. BORD, samt STOLAR, 4 st. Barock. Schweiz.
519. BORD, samt STOLAR, 4 st. Barock. Schweiz.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
524. SLAGBORD. Sverige, 1800-tal.
524. SLAGBORD. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
527. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
527. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
529. SYBORD. Danmark, 1800-talets början. Märkt undertill ESMANN.
529. SYBORD. Danmark, 1800-talets början. Märkt undertill ESMANN.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
533. STOLAR, fyra stycken. Gustavianska lindomearbeten.
533. STOLAR, fyra stycken. Gustavianska lindomearbeten.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
540. SKRIVBORD MED TABURETT, Anders Berglund, Gösta Engström, Hans Johansson.
540. SKRIVBORD MED TABURETT, Anders Berglund, Gösta Engström, Hans Johansson.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
545. CARL MALMSTEN, skrivbord, "Nya Guldheden". Åfors Möbelfabriks AB.
545. CARL MALMSTEN, skrivbord, "Nya Guldheden". Åfors Möbelfabriks AB.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
552. BLOMBORD, ett par. Herrgårdssnickeri.
552. BLOMBORD, ett par. Herrgårdssnickeri.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
553. BRICKBORD. Gustaviansk stil.
553. BRICKBORD. Gustaviansk stil.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
555. DANSK FORMGIVARE, matbord samt stolar, 10 st, 1960-tal.
555. DANSK FORMGIVARE, matbord samt stolar, 10 st, 1960-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
671. FÅTÖLJ, "Diamond chair", formgiven av Harry Bertoia.
671. FÅTÖLJ, "Diamond chair", formgiven av Harry Bertoia.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
675. DRAGKISTA, 1700-tal.
675. DRAGKISTA, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
676. TVÄTTFAT MED STÄLL. 1800-tal. Belleek, Irland.
676. TVÄTTFAT MED STÄLL. 1800-tal. Belleek, Irland.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
677. POTTSKÅP. Sverige, 1800-tal.
677. POTTSKÅP. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
678. FÅTÖLJER, ett par, "Diamond chair", Harry Bertoia.
678. FÅTÖLJER, ett par, "Diamond chair", Harry Bertoia.
Klubbat pris 
7 200 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
683. MATBORD, "Nomos" av Norman Foster, för Tecno.
683. MATBORD, "Nomos" av Norman Foster, för Tecno.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
684. KONFERENSEBORD, Bengt Pelle Lind.
684. KONFERENSEBORD, Bengt Pelle Lind.
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
685. SOFFA, Frankrike 1800-talets andra hälft.
685. SOFFA, Frankrike 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
688. KÖPMANSDISK, Tidigt 1900-tal. Frankrike.
688. KÖPMANSDISK, Tidigt 1900-tal. Frankrike.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
689. SOFFA, Josef Frank. Firma Svenskt Tenn.
689. SOFFA, Josef Frank. Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
692. MATBORD, Yrjö Kukkapuro för Haimi, Finland 1970-tal.
692. MATBORD, Yrjö Kukkapuro för Haimi, Finland 1970-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
693. STOLAR, sex st. "Selene" av Vico Magistretti, Artemide.
693. STOLAR, sex st. "Selene" av Vico Magistretti, Artemide.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
697. KARMSTOLAR, sex st. Märkta Thonet.
697. KARMSTOLAR, sex st. Märkta Thonet.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
700. SÄNGGAVEL, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn.
700. SÄNGGAVEL, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
709. FÅTÖLJ, modell 41, "Paimio", Alvar Aalto för Artek, Finland.
709. FÅTÖLJ, modell 41, "Paimio", Alvar Aalto för Artek, Finland.
Klubbat pris 
5 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK