131
167471

LOUIS VUITTON, hattask 1900-talets början.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
360 - 540 EUR
380 - 569 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

Gult präglat skinn med bruna skinnhandtag samt mässingsspännen. Monogram H.B på locket. Invändigt fodrad med linneväv. Etikettmärkt under lock: "Asnière s/Seine Louis Vuitton Paris _70 Champs-Elysées Nice_ 4 Jardin Public Lille_34 Rue Faidherbe London_149 New Bond st", stämpemärkt: "751459". Läderhandtag stämpelmärkt: "L.Vuitton", mässingsspännen märkta "L.V". Diam 44,5, höjd 30,5 cm.

Slitage. Märken efter klistermärken.