141
190558

PACO RABANNE, aftonväska, sent 1960-tal.

Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
174 - 262 EUR
182 - 274 USD
Klubbat pris
Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Aluminiumplattor hopsatta med länkar, axelrem av dubbel silverfärgad länk. Syntetfoder. Etikettmärkt "diffusione paco rabanne". 14 x 21.

Slitage.

1965 uppvisade Paco Rabanne sin svaghet för science fictio-estetiken och introducerade helt nya material inom modet när han presenterade kläder i plast och metall. Han byggde upp dem genom att sätta ihop små aluminum- eller plastplattor med länkar.