199
185581

JAQUES HEIM/MÄRTHASKOLAN, ensemble, kappa samt klänning,1963/64.

Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
131 - 174 EUR
137 - 182 USD
Klubbat pris
2 400 SEK

Ceriserosa/röd blommönstrad siden. Dubbelknäppt kappa med minkkrage. Sidfickor. Fodrad med rött siden. Etikettmärkt "JAQUES HEIM PARIS RIO DE JANEIRO CANNES BIARRITZ DE VILLE. MADE IN FRANCE", "H.M.Drottningen Hovleverantör Märthaskolans FRANSKA AVDELNING". Längd mitt bak 100, bystvidd 104, ärmlängd 32,5 cm. Kortärmad figurnära klänning med dekorativa rosetter samt dragkedja baktill. Svart foder. Längd mitt bak 90,5 , bystvidd 88, midjevidd 84, höftvidd 92 cm.

Obetydligt slitage. Klänningens fickor med trasig söm, möjligen aldrig hopsydd från början?

Proveniens

Ensemblen är ursprungligen sydd hos Jaques Heim men vissa ändringar utfördes på Märthaskolan.