Madeleine Pyk – en samling F769
44
190124

YVES SAINT LAURENT, jacka ur Ryska kollektionen.

Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
142 - 190 EUR
163 - 217 USD
Klubbat pris
1 100 SEK

Mörkbrun sammet med svart kantband. Sidenfodrad. Etikettmärkt "SAINT LAURENT rive gauche MADE IN FRANCE PARIS", "Colour 482". Enligt etikett fransk storlek 38 (motsvarar ung svensk 36). Rygglängd mitt bak 59, bystvidd 92, ärmlängd 38 cm.

Obetydligt slitage ena ärmen.

Influerad av Sergej Diaghilevs ryska baletten presenterade Yves Saint Laurent den Ryska kollektionen 1976. I en orgie av antimodernistiska ornament, sammet, guldbroderier och ryska pälsmössor banade den väg för det överdådiga 80-talet och gick helt emot den tidigare "naturliga" trenden.