105
210208

ÖLGÅS, allmoge. Norge sannolikt 1700-tal.

Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
177 - 265 EUR
184 - 276 USD
Klubbat pris
2 400 SEK

Skuren och snidad ur ett stycke björk. Närmast rund med uppsvängda handtag i form av hästhuvuden. Utsidan bemålad i rött, gult och svart samt otydlig påskrift. Längd 35,5, höjd 20 cm.

För köpare inom EU utan momsregistrering tillkommer utöver moms på köparprovisionen även svensk införselmoms om 12 % på klubbat pris.

Slitage, lagad, skador och hål i botten.

Tilläggslista

Införselmoms