Madeleine Pyk – en samling F769
153
210314

KARAFF, glas med dekor i guld. SAINT LOUIS Frankrike 1800-talets slut.

Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
190 - 285 EUR
217 - 326 USD
Klubbat pris

Karaff med propp. Undertill etikett från samling "Tarshis collection". Höjd 34 cm

Slitage.

Tilläggslista

För en liknande karaff se G. Ingold, Saint Louis från glas till Crystal från 1586 till idag, Paris, 1986, s. 116, nej. 164.