Madeleine Pyk – en samling F769
158
205821

KARMSTOL, rokoko, Sverige 1700-talets andra hälft.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
950 - 1 140 EUR
1 090 - 1 310 USD
Klubbat pris
11 500 SEK

Vitmålad, svängd genombruten rygg, balusterbricka med sk nyckelhål, skuren dekor av bla mussla, svängda armlän, stoppad sits, svängda framben med svarvat fotkryss.

Slitage, sprickor, något ostadig.