19
199264

MINIATYRSKRIVSKÅP. Trol Danmark. Rokokostil, 1800-tal. I Ortmanns art.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
710 - 887 EUR
741 - 926 USD
Klubbat pris
6 300 SEK

Svartlackerat och förgyllt. Uppsvängt krön med genombruten snäckformation. Nyckelskylt och draghandtag av förgylld brons. Bakom delvis glasad dörr hylla. Bakom skrivklaff två små lådor. Nedtill låda samt volutsvängda ben och genombruten blomfeston. Längd 36, bredd 28, höjd 79,5 cm. Nyckel finns.

Dekorskador.

Proveniens

Har tillhört Kristina Nilsson, enl uppgift