197
210725

KRUKA med lock, mässing. Skultuna, märkt 1860.

Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
87 - 131 EUR
91 - 137 USD
Klubbat pris
500 SEK

Bukig med plant lock. Graverad dekor av stiliserad blomma och kors samt initialer "O.A.S". Märkt "Skultuna 2 1/2 K". Höjd 21 cm.

Bucklor.

Proveniens

Inköpt på auktion i Delsbo 1973.