23
204917

Henri de Toulouse-Lautrec

(Frankrike, 1864-1901)
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 600 - 1 780 EUR
1 670 - 1 850 USD
Klubbat pris
Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Henri de Toulouse-Lautrec
(Frankrike, 1864-1901)

HENRI DE TOULOUSE-LAUTREC, färglitografisk affisch. Numr 5/200.

"Cycle Michael". Utförd 1896. Osignerad. Uppklistrad på masonit. 85 x 124.

Skador. Veck, missfärgad.

Wittrock P 25

Formgivare

Henri de Toulouse-Lautrec var en fransk bildkonstnär och formgivare född i Albi i södra Frankrike. Som ung var han plågad av en skelettsjukdom som medförde att han tidigt slutade växa. Toulouse-Lautrec dog redan vid 36 års ålder men lyckades under sin korta levnad producera en mängd verk av hög konstnärlig kvalitet. Toulouse-Lautrec studerade i Paris för Léon Bonnat, Fernand Cormon samt för René Princeteau som hade hästmålningar som specialitet. I likhet med Edgar Degas avbildade Toulouse-Lautrec olika sidor av vardagslivet, bland annat kapplöpningsbanor, musik- och danssalonger och kabarélokaler. Han är främst känd för sin affischkonst bestående av bland annat reklamposters för danspalatset Moulin Rouge föreställande kabaréartisterna Jane Avril och Aristide Bruant. Han inspirerades även av det österländska plangeometriska bildspråket. Toulouse-Lautrec var en av sin tids viktigaste och mest nytänkande affischkonstnärer och målade med exceptionell kraft med svarta streck och svepande diagonaler.