26
208783

HÄNGSKÅP, allmoge. Rättvik, Dalarna, 1700-talets slut.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
266 - 355 EUR
278 - 370 USD
Klubbat pris
2 200 SEK

Brunmålat med dekor av kurbits på dörren. Längd 45, bredd 22, höjd 58 cm.

Smärre skador. Lås saknas. Senare lister nedtill.