Madeleine Pyk – en samling F769
381
199810

MAT- OCH KAFFESERVIS, 101 delar, porslin. Berlin, 1900-talets början.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
950 - 1 430 EUR
1 090 - 1 640 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

Bestående av 41 mattallrikar (24), 15 djupa tallrikar (24), 15 förrättstallrikar (20,5), 15 assietter (17,5), 15 kaffekoppar. (12 cremekoppar, Limoge samt ett par ljusstakar i liknande modell medföljer). Blå bräm med förgyllda detaljer. Märkt med Berlinspiran i blått samt KPM.

En skadad cremekopp.

Införselmoms