397
190897

Peter Adolf Hall, efter

(Sverige/Frankrike, 1739-1793)
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
177 - 221 EUR
184 - 230 USD
Klubbat pris
1 000 SEK
Peter Adolf Hall, efter

Grevinna d'Egmont

Miniatyr. Signerad Kop eft Hall af R. Jernström. Gouache och akvarell på ben 8 x 6,5 cm. Samtida innefattning i mässing.

Per Rudolf Jernström (1874-1953) var miniatyrmålare. Hade bl a flertalet uppdrag av Gustaf V.