460
207300

MATSERVIS, 116 delar flintgods. "Ambasadör" Wilhelm Kåge, Gustavsberg 1930-41.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Vitglaserad med förgylld kantdekor samt ströblommor. Bestående av 25 mattallrikar (23,5 cm), 24 djupa tallrikar (23,5), 24 förrättstallrikar (21), 24 assietter(17), 8 ovala uppläggningsfat (längd 24-34 cm), 4 ovala skålar (19,5-25 cm), 4 saladjärer, 2 såsskålar samt kanna.

Några delar med krackrakelyrer samt slitage på dekoren i övrigt mycket gott skick.