509
210499

NÄVERJOLLE, allmoge. Järvsö, Hälsingland, 1800-tal.

Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
175 - 262 EUR
184 - 276 USD
Klubbat pris
5 000 SEK

Tillverkad av Erik Olsson, Järvsö, även kallad "Näverjolln". Dekor av kyrka och hus. Höjd 10 cm.

Smärre slitage.

Proveniens

Inköpt på auktion i Järvsö.