706
205767

USCHEBTI, fajans, troligen 21 dynastin, Egypten 1070-945 f Kr.

Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
174 - 262 EUR
182 - 274 USD
Klubbat pris
7 000 SEK

Ljusblå glasyr med målad dekor och hieroglyfer. Höjd 10 cm. Monterad på senare träsockel.

Slitage, glasyrbortfall, lagning.