724
201296

Ellen Jolin

(Sverige, 1854-1939)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
15 200 SEK
Ellen Jolin
(Sverige, 1854-1939)

Stilleben med frukter och bär

Signerad Ellen Jolin. Duk 45 x 56 cm.

Krackelerad.

Formgivare

Ellen Jolin var en svensk bildkonstnär, författare och grafiker född i Stockholm. Jolin studerade för Fredrik Scholander, Kerstin Cardon och den norske bildkonstnären Carl Hansen samt vid Tekniska skolan och Konstakademien i Stockholm. En period var hon elev till Jules Joseph Lefebvre vid Académie Julian. Jolin har huvudsakligen målat i akvarell och hennes motiv föreställer ofta måleriska stadsbilder och landskap i finstämd kolorit.