80
185134

Olle Ängkvist

(Sverige, 1922-2006)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris

Olle Ängkvist
(Sverige, 1922-2006)

OLLE ÄNGKVIST. Olja på duk. Sign.

Utan titel. 92 x 90,5.

Inga anmärkningar.

Formgivare

Ängkvist, Olle (1922-2006). Svensk målare. Utbildad 1943 vid Otte Skölds målarskola, 1943-1949 vid Kungliga Konsthögskolan i Stockholm och sommaren 1949 vid Boston Museum School Summer Session med Oskar Kokoschka som huvudlärare. 1961-1963 ägnade han sig åt keramisk utsmyckning vid botaniska institutionen, Frescati i Stockholm, 1972-1974 gjorde han utsmyckningen av Alby tunnelbanestation. Under 1970 och 1980-talen präglas hans måleri av optiskt suggestiva bilder. Med färgklanger skapade han rumsupplevelser och med collage byggde han upp avlagringar, som bildade landskap i måleriet. Senare började han med upprepningar av mönster, där han arbetar med konturernas oskärpa för att skapa en vital rumslighet.