816
211661

HÄNGSKÅP, allmoge. Järvsö, Hälsingland. Märkt PPS 1820.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
875 - 1 310 EUR
922 - 1 380 USD
Klubbat pris

Molnmarmorerat mot mörk botten. Dörren med polykromt blomstermåleri sammanhållen av rosett. Rak form. Längd 94, bredd 32,5, höjd 95 cm.

Slitage. Två sidolister samt ett hyllplan kompletterat.

Proveniens

Inköpt på auktion i Järvsö.