Bukowskis Julauktion S195

63 föremål
2. GARDINER, ett par, "Manhattan", Josef Frank, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
8. LJUSSTAKAR, två stycken snarlika. Ryssland, omkring 1830.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
17. FJÄRILSSAMLING, 1900-tal.
17. FJÄRILSSAMLING, 1900-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
25. ERIK HÖGLUND
Ljuskrona för sex ljus, Boda Glasbruk & Smide, 1970-tal.
25. ERIK HÖGLUND Ljuskrona för sex ljus, Boda Glasbruk & Smide, 1970-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
28. AMPEL, empirestil, Ryssland 1800/1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
37. BORDSLAMPOR, ett par, glas och mässing. Empire-stil 1900-tal.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
42. SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
65. URNA, brons. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
17 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
78. SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
8 300 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
79. AMPEL för tre ljus, bemålad plåt. Sverige, empire.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
111. TAKARMATUR, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
134. SÅSKAROTT, Firma Svenskt Tenn 1948.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
138. VINKYLARE, koppar. Barockstil.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
157. ZEBRASKINN.
157. ZEBRASKINN.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
177. MINIATYRUR, guld och emalj, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
203. BORDSLAMPA, för tre ljus. Empirestil.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
207. MORTEL MED STÖT, kolmårdsmarmor.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
213. GUDOM, brons, Egypten sentid ca 664-331 f Kr.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
234. KANDELABER för tre ljus. Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
17 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
245. SPEGEL. England, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
248. SPEGELLAMPETT, för ett ljus, rokoko, Sverige. 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
286. VINKYLARE, koppar. Barockstil, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
287. PANNÅER, 13 stycken. Rokokostil, 1900-tal.
Klubbat pris
17 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
310. GOLVLAMPOR/LJUSSTAKAR, ett par, Kina 1900-tal.
Klubbat pris
900 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
336. KANDELABRAR för två ljus , ett par, empire. Nordeuropa.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
344. SKULPTURER, ett par, 1900-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
357. KOPPARKITTEL, 1800-tal.
357. KOPPARKITTEL, 1800-tal.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
368. UPPSTOPPAD SPARVHÖK, 1900-tal.
Klubbat pris
1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
380. AMPEL, sengustaviansk stil 1800/1900-tal. H ca 75.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
383. KONSOL. Nyrokoko, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
6 100 SEK
Utropspris
5 000 SEK
409. SMÖRASK MED LOCK OCH FAT, kolmårdsmarmor.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
410. TAZZOR, ett par. Möjligen Sverige, 1700/1800-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
412. LAMPETTER, ett par, Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris
5 700 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
431. SPEGEL, Sverige/Finland, 1930-40-tal.
Klubbat pris
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
436. LJUSKRONA, för sju ljus. Gustaviansk stil, 1900-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
444. POLYPHON SPELDOSA,
444. POLYPHON SPELDOSA,
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
483. ENARMAD BANDIT, "Sega Bonus Jackpot" 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
490. MINIATYRKAFFEKANNA, koppar, 1700/1800-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
518. VINKYLARE, mässing. Barockstil, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
537. STEGE, 1900-talets början.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
545. SCHATULL. Karl Johan.
545. SCHATULL. Karl Johan.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 SEK
546. BORDSUPPSATS, Empirestil 1800/1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
550. KOLONN. Empirestil.
550. KOLONN. Empirestil.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
554. POUL HENNINGSEN
Takarmatur, "PH-kontrast", Louis Poulsen, Danmark.
554. POUL HENNINGSEN Takarmatur, "PH-kontrast", Louis Poulsen, Danmark.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
555. SÄNGVÄRMARE, mässing och koppar.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
573. FACKELBÄRANDE ÄNGLAR, ett par. 1700/1800-tal.
Klubbat pris
41 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
589. LJUSKRONA. Oscariansk, 1800-talets slut.
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
592. INDUSTRILAMPA, PeFeGe, Sverige, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
593. BRICKA, mässing. 1800/1900-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
607. BORDSUR, empire. 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
608. BACON DISHES med LOCK, ett par, pläter. England 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
610. LJUSSTAKAR, ett par. Nyrokoko, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
615. SKYLTFIGUR. 1940-50-tal.
615. SKYLTFIGUR. 1940-50-tal.
Klubbat pris
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
631. SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
654. ETSNING i RAM, Directoirstil, Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
671. SOLUR, kalksten 1700-tal.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
706. USCHEBTI, fajans, troligen 21 dynastin, Egypten 1070-945 f Kr.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
710. VÄLLINGKLOCKA, malm. Joh. A. Beckman Stockholm 1897.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 SEK
756. VINKYLARE, pläter, 1800-tal.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
757. LJUSSTAKAR, ett par, mässing och granitell. Sverige 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK