Bukowskis Julauktion S195

65 föremål
12. KONSOLBORD. Louis XVI 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
13. KARMSTOLAR, ett par, sengustavianska. S k baljmodell.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
19. MINIATYRSKRIVSKÅP. Trol Danmark. Rokokostil, 1800-tal. I Ortmanns art.
Klubbat pris
6 300 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
39. KARMSTOLAR, två stycken.  Troligen Italien 1700-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
41. SKRIVBORD. Louis XV-stil, omkring år 1900.
Klubbat pris
39 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
49. BORD, 1800-tal, sannolikt Italien.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
56. KARMSTOL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
60. SERVERINGSVAGN, Sverige/Finland, 1930-40-tal.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
74. VITRINSKÅP. Louis XVI-stil. 1900-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
75. KONSOLBORD, Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
85. JOSEF FRANK
Soffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 2139.
85. JOSEF FRANK Soffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 2139.
Klubbat pris
18 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
93. KARMSTOL, rokoko, Sverige 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
103. CARL MALMSTEN
Matbord, 1940-50-tal.
103. CARL MALMSTEN Matbord, 1940-50-tal.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
115. YNGVE EKSTRÖM
Skåp, "Krus", Westbergs Möbler AB i Tranås 1950-tal.
115. YNGVE EKSTRÖM Skåp, "Krus", Westbergs Möbler AB i Tranås 1950-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
139. FÄLLBORD. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
140. BARPALLAR. 4 st,  Fritz Hansen, Danmark 1982.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 SEK
145. SKRIVSKÅP, rokoko 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
147. BYRÅ. Frankrike, 1800-tal. Louis XV-stil.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
158. KARMSTOL, rokoko, Sverige 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
165. BLOMBORD. Sengustaviansk stil, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
173. KAKELUGNSSKÅP, 1900-tal.
173. KAKELUGNSSKÅP, 1900-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
181. SKRIVSKÅP. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
33 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
218. SKÅP, s k medicinskåp, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
229. PALL, Josef Frank Svenskt Tenn modell 1034.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
247. STOLAR, 4+2 st. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
14 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
290. BÄNK, sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 6 000 SEK
298. AXEL-EINAR HJORTH Vitrinskåp, "Roma", Nordiska Kompaniet 1920-30-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
304. FÅTÖLJ. Carl Malmsten & Yngve Ekström, "Caryngo", Swedese.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
311. JOSEF FRANK Bokhylla, Firma Svenskt Tenn, modell 2255.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
328. SEKRETÄR, Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
332. SPELBORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
334. FÅTÖLJ. Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
353. TRÅGSOFFA, rokokostil, delvis 1700-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
359. SIDEBOARD MED HYLLOR, Vladimir Kagan Designs Inc, USA.
Klubbat pris
9 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
428. SPEGEL, senbarockstil, 1800/1900-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
435. JOSEF FRANK
Soffbord, "Diplomat", Firma Svenskt Tenn, modell 2073.
435. JOSEF FRANK Soffbord, "Diplomat", Firma Svenskt Tenn, modell 2073.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
453. STOLAR, 4 st. "Plastic chair", Charles och Ray Eames, Vitra 2001.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
469. BORD, sydostasien, 1800/1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
488. KARMSTOL, rokoko, Sverige 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
500. BORD, barock 1700-tal.
500. BORD, barock 1700-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
504. JARDINIERE. Empirestil, 1800/1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
511. KLAFFBORD. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
18 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
515. KARMSTOL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
6 800 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
517. SOFFA, rokoko, Frankrike 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
522. FRANCE & DAVERKOSEN
Soffbord, Danmark, 1950-60-tal.
522. FRANCE & DAVERKOSEN Soffbord, Danmark, 1950-60-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
532. KÖPMANNADISK, 1900-talets början.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
536. SOFFA. Josef Frank, Svenskt Tenn. Mod 968.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
551. SKRIVBORD med UPPSATS. Rokokostil, delvis 1700-tal.
Klubbat pris
16 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
561. SKÅP, Sverige 1940-50-tal, okänd formgivare.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
562. LE CORBUSIER
Soffa, "LC3", Cassina, Italien.
562. LE CORBUSIER Soffa, "LC3", Cassina, Italien.
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
570. MATSALSBORD, mahogny. Ralph Lauren.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
622. SÄNG, Kina 1900-tal.
622. SÄNG, Kina 1900-tal.
Klubbat pris
13 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
623. KARMSTOL, rokoko, Sverige 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
653. VÄGGHYLLA, design Hans Wegner för Ry Möbler, Danmark.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
1 000 SEK
684. KARMSTOL. Gustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
689. KOLONNSKÅP, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
696. SOFFA, Arne Norell, tresitsig.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
716. SOFFA. Rokoko, 1700-tal.
716. SOFFA. Rokoko, 1700-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
734. KARMSTOLAR, 4 st, Sverige 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
755. SKRIVBORD. Gustaviansk stil, 1900-talets början.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
765. SOFFA. Troligen Italien 1700-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
767. SULLASTOLAR, ett par, gustaviansk stil 1900-talets mitt.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK