Madeleine Pyk – en samling F769
1601
226614

Carl Bengtsson

(Sverige, Född 1952)
Utropspris
12 000 - 14 000 SEK
1 140 - 1 330 EUR
1 310 - 1 530 USD
Klubbat pris

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57
Carl Bengtsson
(Sverige, Född 1952)

"Touched by your Presence"

Signerad Carl Bengtsson samt med copyright-stämpel i bildens nedre högra hörn. Pigmentprint, bildyta 56 x 91 cm.

Proveniens

Link Image Art Edition

Fotot är taget i Paris 2006. Publicerat i The Financial Time, "How to spend it magazine". Klänning från Dior Haute Couture av John Galliano. Silversmycke Shaun Leane. Modell Ellin Jakobsdottir.