10
187761

Yves Klein

(Frankrike, 1928-1962)
Utropspris
350 000 - 400 000 SEK
30 900 - 35 300 EUR
32 200 - 36 800 USD
Klubbat pris
350 000 SEK

Yves Klein
(Frankrike, 1928-1962)

"Venus Bleue"

Numrerad 215/300 med tusch på baksidan och med konstnärens reliefstämplade stjärna samt undertill numrerad 215/300 och stämpel Venus Bleue de Yves Klein Exemplaire No Editions Galerie Bonnier, Geneve. Blått pigment på gipsgrund. Höjd 67 cm.
Intyg medföljer "Venus Bleue de Yves Klein" signerat R. Klein Moquay och numrerat 215/300.

God kondition. Obetydliga skrapmärken vid kanterna på benen. Smärre märken efter tidigare hantering. Mindre färgskiftningar vid övre höger skuldra. Obetydligt skapmärke vid ryggslutet.

Upplagan är begränsad till 300 exemplar och varje exemplar är numrerad och reliefstämplad med konstnärens stjärna.
Tillägg till denna upplaga finns om 50 exemplar, reliefstämplade med stjärna och numrerade med romerska siffror. Denna upplaga är reserverade till konstnärens efterföljd och är separata, utanför upplagan.
Det var 1970 som Rotraut Klein-Moquay och Jan Runnqvist på Galerie Bonnier beslutade att fullfölja ett av Yves Kleins projekt i genomförandet av upplagan av "Venus Bleue".

Formgivare

Klein, Yves (1926-1962) franskmålare, skulptör och performance artist. Trots sin korta karriär (1954-1962) anses han vara en av förgrundsgestalterna för efterkrigstidens avantgarde måleri. Han är känd för sina stora monokroma målningar där han använde den blå färgen ”International Klein Blue”. I början av sin karriär gjorde han ett flertal monokroma verk utförda i olika färger, från 1957 var det dock den blå färgen som gällde. Han utförde även perfomancekonst, målningarna kallades Anthropometries (1958-1960), där kvinnliga modeller täckta med blå färg fick göra avtryck på duken. Yves Klein dog i Paris 1962 efter en hjärtinfarkt