14
194466

RYTTARSKULPTUR. Frankrike, 1800-talets första hälft.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
8 500 SEK

Patinerad brons. Sockel fanerad med gul siennamarmor. Troligen föreställande Eugène de Beauharnais, hertig av Leuchtenberg (1781-1824), far till drottning Josefina (gift med Oscar I). Längd 22,5, bredd 12,5, höjd 46 cm.

Jämför snarlik skulptur av Eugène de Beauharnais, hertig av Leuchtenberg (1781-1824) som står i Karl XIV Johans bibliotek på Rosendal.