14
194466
RYTTARSKULPTUR. Frankrike, 1800-talets första hälft.

Patinerad brons. Sockel fanerad med gul siennamarmor. Troligen föreställande Eugène de Beauharnais, hertig av Leuchtenberg (1781-1824), far till drottning Josefina (gift med Oscar I). Längd 22,5, bredd 12,5, höjd 46 cm.

Utropspris:

12 000 - 15 000 SEK

1 304 - 1 630 EUR

Klubbat pris:
8 500 SEK
Övrigt

Jämför snarlik skulptur av Eugène de Beauharnais, hertig av Leuchtenberg (1781-1824) som står i Karl XIV Johans bibliotek på Rosendal.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37