160
221492

Andreas Eriksson

(Sverige, Född 1975)
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
135 - 180 EUR
142 - 190 USD
Klubbat pris
1 200 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Andreas Eriksson
(Sverige, Född 1975)

Almanacka 2011

Signerad AE på boxen och numrerad 135/250. Utgiven av Word & Object 2010. Tolv lösa blad i pappkartong samt krok av björkträ att hänga upp almanackan på, 49 x 34 cm.

Under senhösten 2010 gjorde Andreas Eriksson en kalender med 12 st naturerotiska fotografier från hans hemtrakter på Västergötlands landsbygd. Kalendern är synbart lekfull och humoristisk samtidigt som den har en osviklig visuell känslighet.

Formgivare

Andreas Eriksson är en svensk konstnär, född 1975 i Lidköping. Eriksson utbildade sig vid Kungliga Konsthögskolan i Stockholm mellan 1993 och 1998, och arbetar med flera olika tekniker i sitt konstnärskap som måleri, fotografi, skulptur, textil och grafik.
Ett återkommande tema i Andreas Erikssons verk är närvaron av naturen; ljuset över ängarna, skogarna och bergen formas till strukturer, färgblock och organiska formationer. Ofta framträder en motivbild som kan tolkas som landskap, något som rör sig mellan figurativt och abstrakta rumsligheter. Eriksson menar dock att de mustiga och närmast skulpturala verken lika gärna kan ses som något annat än tolkningar av naturen; som inre, diffusa landskap där betraktaren kan uppehålla sig.
Efter en tids arbete i Berlin bor Andreas Eriksson numera i Medelplana på Kinnekulle i Västergötland. 2011 representerade han Sverige i Venedigbiennalen med Fia Backström. Eriksson finns även representerad vid bland annat Göteborgs konstmuseum, Moderna museet i Stockholm, Nasher and David J. Haemseigger Collection of Contemporary Art i USA, Sara Hilden Art Museum i Finland och Louisiana Museum of Modern Art i Danmark. Han blev ledamot av Konstakademien år 2014.