197
198522

BORDSLYSTRAR, ett par. Ryssland, 1700/1800-tal.

Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
3 510 - 3 940 EUR
3 650 - 4 100 USD
Klubbat pris

Förgylld brons, vit marmor, och glas. Flaskformat skaft. Obelisk med krönande plym. H 73.

Marmorbaser med nagg. Spjuten/mittstammarna olika. Prismor med nagg. Spröt med böjningar. Glasskaft med iriseringar. Omarbetade, kompletterade. Originalförgyllning.