210
217044

KORGSÄNG, 1700-tal, trol Gamla Norbergs Bergslag, Västmanland.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
265 - 353 EUR
276 - 368 USD
Klubbat pris

Korg, spån och trä. Trästomme med gavlar samt långsidor av flätad korg, botten flätad spån. Längd 175, bredd 64, höjd 75 cm.

Skador, slitage, kompletterad.

Sigurd Erixon "Möbler och Heminredning, del I", sid 22.